Operátorem CNC tělem i duší

Operátorem CNC tělem i duší

Když vás práce baví a jste v ní spokojeni, tak se můžete jednoho dne probudit a zjistíte, že jste v jedné firmě už přes čtyřicet let. To je případ našeho kolegy Petra, který oslavil v roce 2021 hned dvě životní jubilea a jedno je úzce spjaté i s naší firmou.

Petr je zaměstnanec, na kterého můžeme být právem hrdi. Strávil tu mnoho let a zažil všechna výročí a události spjaté s Dřevojasem. Tipnete si, jak je tu dlouho? Ne? Pak čtěte dál.

Začátky v Dřevojasu

Práce se dřevem Petra vždy bavila, a proto měl velmi brzy jasno, na jakou školu se vydá a co chce jednou dělat za profesi. Odtud to pak byl už jen krůček do tehdejšího Dřevojasu, kam nastoupil jako učeň ve svých patnácti letech v roce 1976. Minulý rok tak oslavil neuvěřitelných 45 let v naší firmě.

Víte, kdy byl založen Dřevojas? Jaká byla jeho historie? Čtěte na našich webových stránkách.

Operáto CNC Petr
Tak toto je náš Petr. Jeden z nejdéle sloužících pracovníků u nás.

Po dokončení školy se rozhodl v Dřevojasu zůstat a z učňovské pozice se přesunul na pozici truhlář. Jelikož se Petr rád učí novým věcem, prošel za ta léta různými pozicemi. Pracoval tu např. jako montážní technik, seřizovač, operátor výroby nebo kompletoval atypický nábytek. Nakonec mu ale učarovaly stroje.

Operátorem u frézy

Rozvoj Dřevojasu v 90. letech přinesl řadu novot, především pak modernizaci a automatizaci výroby. Díky tomu zde máme v současnosti jedny z nejmodernějších strojů a jedním z nich je i naše CNC obráběcí centrum, kterou obsluhuje právě Petr.

CNC fréza

S kolegou Milanem zde pracují na dvousměnný provoz a navazují tak na ostatní pracoviště, jako jsou olepovačka nebo automatická pila. U té se pro změnu střídají operátoři Tomáš a Michael, kterého jsme vám před časem představili v článku "Michael, operátor automatické formátovací pily".

Jak vypadá Petrův pracovní den?

V Dřevojasu jsme ranní ptáčata a tak i Petr, pokud má ranní, chodí na šestou hodinu. Na strojovně je díky všem strojům poměrně rušno, takže s kolegy prohodí jen pár slov, pozdraví se s naším Járou, nahodí CNC a může začít. S kolegou Milanem si pracoviště předávají vždy čisté a aby se nezdržovali, tak i s připravenými dílci, které předešlý den zpracovali kolegové na olepovačce nebo na pile.

O našem mistru Jardovi jsme už také psali článek. Pamatujete? Připomeňte si ho a mrkněte do zákulisí naší výroby.

Petr u CNC frézy

Co vám řekneme o našem CNC?

Na strojovně máme hned několik fréz. Ta Petrova je ale moderní portálové CNC značky Weeke. Funguje na principu „pojízdné“ vrtací hlavy. Obsluha si nejprve načte QR kód na dílci, v němž jsou uloženy veškeré informace a program, dle kterého CNC dílec opracuje. Po načtení kódu položí Petr dílec na vzduchové přísavky, spustí program a stroj se pustí do díla. 

Petr u CNC frézy

Součástí QR kodu jsou mj. i informace o tom, na jaká pracoviště bude dílec dále pokračovat a co z něho bude ve finále za skříň. Díky tomu Petr ví, na jaký vozík dílec založit. 

Celý proces frézování, případně vrtání, je velmi bezpečný. Před jeho započetím musí obsluha odstoupit do bezpečné vzdálenosti mimo vymezený prostor. Vše snímají čidla a pokud by se kdokoliv pohyboval v nepovoleném prostoru, fréza se okamžitě zastaví. Během frézování navíc nevzniká žádný škodlivý odpad. Díky tomu pracuje Petr v čistém a zdraví bezpečném prostředí. 

Konec konců, na Petrovu práci se můžete podívat i v našem videu.

Provoz CNC je i ekologický. K jejímu provozu používáme obnovitelné zdroje a odpad vzniklý při frézování je okamžitě odsáván a vháněn přes drtič do našeho nového sila. Odpad pak využíváme pro vytápění budov a výrobních hal.

Pár otázek na Petra

Jak se Vám v Dřevojasu pracuje?

Pohodlně a velice příjemně. Nepanuje tu stres, navzájem se tu všichni známe a s kolegy si vzájemně pomáháme. Díky velkému sortimentu není ani monotonní. Navíc má člověk možnost učit se novým věcem a seznamovat se s moderními technologiemi.

Která z pozic vás v Dřevojasu nejvíce bavila?

Kdysi, když jsem pracoval jako montážní technik, jsme jezdili montovat koupelny do hotelů a penzionů. To mě bavilo hodně, ale hrát si s programy u CNC je samozřejmě nejlepší.

Co byste vzkázal zájemcům o práci v Dřevojasu?

Jen ať dojdou, zkusí a uvidí. Ale jsem si jist, že se jim tu bude líbit. 

Mají se bát práce na CNC fréze?

Vůbec. Chvíli ptorvá, než se zaučí, ale jakmile se jim ta práce dostane pod kůži, bude je bavit.

Co obnáší práce s frézou

Určitě technické myšlení, pečlivost a zodpovědnost. 

Pár slov závěrem     

Tak jste to slyšeli, vlastně četli. Petr se u CNC vůbec nenudí. Ba naopak, velmi ho ta práce baví a my jsme za to velice rádi, protože v něm máme velice schopného a spolehlivého parťáka. Závěrem bychom mu rádi poděkovali za odsloužená léta a těšíme se zítra ráno u strojů.

Zaujal vás Petrův příběh? Hledáte práci a máte zkušenosti s dřevoobráběcími stroji nebo s prací se dřevem? Ozvěte se nám! Na pozici obsluha CNC právě hledáme dalšího kolegu. Rosteme a potřebujeme posily. Více se dočtete v našem inzerátu - Obsluha CNC.

Za Dřevojas, 

Radka

Autor

Radana Šoupalová
Radana Šoupalová HR managerka

O zaměstnance se v Dřevojasu starám už od roku 2019. Ráda jim naslouchám, pomáhám jim překonávat profesní, ale i osobní překážky a snažím se, aby se tu cítili jako doma. 

Co je u nás nového?

Robotická linka

Robotická linka

V dalším dílu našeho seriálu o výrobě koupelnového nábytku se vydáme na strojovnu k robotické lince, na které dochází k olepování a frézování jednotlivých dílců. Jak to probíhá se dozvíte v novém článku!